Jak si zařídit interiér?

Jak si zařídit byt či důM?

Časopisy, televizní pořady i nejrůznější články na webu či skupiny na sociálních sítích nabízí nejrůznější rady, jak si zařídit interiér. Stejně tak jako oblečení či doplňky, i bydlení podléhá módním trendům. Pokud Vám jde ze všech těch trendy barev, materiálů, skandinávských či retro stylů hlava kolem, sepsali jsme pro Vás pár základních rad, od čeho se při zařizování interiéru svépomocí odrazit. 

Ideální stav? Začít hezky od začátku. Ať už se chystáte vybavit novostavbu či plánujete kompletní rekonstrukci bytu po babičce, máte ideální startovací podmínky. Rozhlédněte se po bytě, zhodnoťte jeho prostornost, světlost, orientaci na světové strany, a nároky, které by Vaše bydlení mělo splňovat. Tyto parametry Vám hodně napoví o tom, v jakých barvách a materiálech se při výběru pohybovat. Větší a prostorné pokoje snesou snáze tmavší odstíny, menším a měně prosvětleným naopak k jejich zútulnění významně pomohou barvy světlejší. Pokud interiér předěláváte, a plánujete část vybavení ponechat, je to pro Vás dobrá inspirace. Výběr budete mít omezenější, ale i to může být pro řadu nerozhodných klientů výhoda. Inspirujte se stylem který v interiéru plánujete ponechat, barvy kombinujte citlivě (studené ke studeným…), rozhodněte, které prvky budou dominantní, a pak už jen vybírejte a zkoušejte.

Klienti často začínají výběrem vhodné podlahy. Zde je velmi důležitá volba nejen barvy, ale
i samotného materiálu. Koberec, dlažba, vinylová podlaha, laminát či dýhovaná plovoucí podlaha. Každá z těchto podlah má svoje plusy a mínusy, které je třeba důkladně zhodnotit. Naše firma nabízí nejrůznější dekory plovoucích podlah zahrnující dýhu, laminát, korek i vinyl. Podlaha zabírá největší souvislou plochu, barevná škála podlahových krytin je ohromující, vybírejte tedy pečlivě
a nezapomeňte, že světlá podlaha prostory opticky rozšíří, tmavá částečně zmenší, ale zase působí honosnějším dojmem. Cena plovoucích podlah v laminátu se pohybuje cca od 350 Kč / m2,
u dýhované podlahy začínáme cenově od 800 Kč / m2 bez DPH.

Interiérové dveře tvoří v interiéru o poznání menší plochu než podlaha, ale jsou obyvatelům stále na očích. Pokud se Vám podařilo vybrat podlahu podle Vašeho gusta, máte velkou výhodu. Interiérové dveře máte již k čemu přirovnat, kombinovat a ladit. A opět jsme u materiálů. Při dnešní široké nabídce dekorů už dávno neplatí, že ke dřevu se hodí jedině dřevo. Spousta krásných interiérů vznikla například i díky kombinaci dýhy s laminátem. Interiérové dveře TREND, Sapeli i Hörmann nabízejí dveře nejrůznějších povrchů. Dveře laminátové, dýhované, lesklé, matné, dveře celoskleněné… spousta materiálů a spousta barevných variant. Pokud máte možnost, vezměte si sebou na prodejnu vzorek vybrané podlahy či nábytku, a hledejte ten správný odstín dveří. Fotografie či fotky v katalogu často dojem z barvy zkreslují, proto doporučujeme přirovnávat reálné vzorky. Vyhnete se tak možná zbytečnému překvapení.

Stejný dekor na podlahu i interiérové dveře? Pokud jste si na začátku řekli, že byste rádi dveře
a podlahu sladili do stejných barev, ale nemůžete identickou barvu najít, doporučujeme na této strategii nelpět za každou cenu. Obecně lze říci, že výrobci dveří používají jiné materiály a dekory,  než výrobci podlah. Hledat identický, nebo alespoň co nejvíce podobný odstín u obou prvků bývá proto mnohdy vyčerpávající. Zajímavého efektu však docílíte, pokud zvolíte cestu kontrastu. Než se spokojit s dvěma podobnými dekory, vyplatí se sáhnout po vkusné kontrastní kombinaci. Interiér se tak stane živější, a dá Vám možnost ladit ostatní vybavení k další barvě.

Nezapomínejte na detaily. Právě detaily dělají Váš domov jedinečný a vypovídají o Vaší osobnosti.
A když mluvíme o detailech, nemyslíme tím zrovna sbírku slonů na poličkách, nebo aranžmá z umělých květin. Zamyslete se nad typem zárubní (obložkové, kovolaminátové, skryté zárubně), tvarem a vzhledem pantů (skryté panty, lesklé, matné, zlaté, oválné, hranaté…). Vyberte si hezkou a kvalitní kliku, která Vám bude příjemná při manipulaci s dveřmi, zamyslete se nad jejím tvarem (hranatá, oválná, s nízkoprofilovou rozetou…). Nechte si ukázat varianty zasklívacích rámečků, a samozřejmě také možné hrany dveří. Existuje spousta drobných detailů, které i ze zdánlivě obyčejných dveří, dokáží vykouzlit dveře s puncem luxusu. 

S výběrem nespěchejte a nesnažte se kopírovat bydlení, které se Vám líbilo u přátel nebo sousedů. Vždy vycházejte z vašich potřeb, zvyklostí a způsobu užívání bytu. Pokud Vám s plánováním pomáhá architekt, snažte se mu o Vaší představě a způsobu preferovaného bydlení poskytnout maximum informací. Nezapomeňte si popřemýšlet o navrhovaných variantách z Vašeho pohledu. Ne všechny designové „vychytávky“ jsou pro klienta při denním užívání zrovna praktické. Buďte pány svého bydlení.

 

 

Máte ze zařizování těžkou hlavu? Nezoufejte a obraťte se na nás! Pomůžeme Vám s výběrem, doporučíme vhodná řešení a celou zakázku zrealizujeme.  

Kontaktujte nás!

Nejnovější články

Bezobložkové stavební pouzdro JAP
Zobrazit článek

Bezobložkové stavební pouzdro JAP

Bezobložkové stavební pouzdro AKTIVE a EMOTIVE

Sobotní otevírací doba
Zobrazit článek

Sobotní otevírací doba

Máme pro Vás otevřeno také v sobotu. Pokud potřebujete prodiskutovat Váš projekt s technikem, domluvte si předem schůzku. Vyhnete se tak případnému čekání.

Ekologické bydlení – lze zařídit interiér ekologicky?
Zobrazit článek

Ekologické bydlení – lze zařídit interiér ekologicky?

Chcete mít bezpečný a ekologický interiér? Vybírejte u ověřených dodavatelů.